Krajské finále Atletického čtyřboje

. Publikováno v Atletika.

Na sklonku května pro nás vyvrcholily atletické soutěže krajským kolem ve čtyřboji. Za ZŠ Jelínkova se do Frýdku-Místku probojovala pětičlenná družstva starších hochů a dívek. Účast zde stála za to. Ne všude se setkáváme s takovou úrovní stadionu, pořadatelství a rozhodčích a navíc výkony závodníků svědčí o mimořádné kvalitě postupových soutěží v Moravskoslezském kraji.

Na finále se připravovalo celkem 12 škol, přičemž řada z nich je úzce zaměřena na výkonnostní sport. Kluci i holky, kteří se atletice věnují v rámci reprezentace školy, se zde měří s oddílovými esy, která postupují na mistrovství republiky i dál. Soutěž odstartovala sprinty na 60m a dále pokračovala technickými disciplínami - skokem dalekým a vysokým, hodem míčkem a vrhem koulí. V poledním horku se pak na rozpáleném tartanu vše uzavřelo vytrvalostními běhy, které nemají vícebojaři příliš v oblibě, ale právě na nich se většinou rozhoduje o posledních a nejdůležitějších bodech.

Soupiska dívek i chlapců oproti okresu seznala výrazných změn. Letos bylo možno do kraje přibrat i zástupce nižších ročníků a tak k osmačkám Janě Hamplové, Adéle Stržínkové a Šárce Pallové přibyly sedmačky Tereza Altmanová a Kateřina Furiková. Zkušené deváťáky Michala Pastyříka, Dominika Hamerku a Tomáše Nebese doplnili osmák Petr Juřena a sedmák Dalibor Šuba.

Konkurence byla neúprosná a rozdíly mezi body jednotlivých družstev často minimální.Kluci bojovali ve všech disciplínách jako přísloveční lvi a odvezli si deváté místo. Nejlepším počinem naší školní atletiky bylo v roce 2011 druhé místo starších chlapců v krajském finále Poháru Rozhlasu a postup na body na mistrovství republiky v Domažlicích.

O další nádherný úspěch se tentokrát postarala rýmařovská děvčata – nové rekordy, fantastické druhé místo v Moravskoslezském kraji a s bodovým ziskem vysoko přesahujícím 7000 bodů i teoretická postupová šance na mistrovství republiky v Břeclavi.

Dařilo se všem, Šárka a Tereza bezvadně zasprintovaly a zaskákaly dálku, Katka zazářila ve vytrvalosti a podržela v míčku, Adéla ve výšce. K vyrovnanému výkonu družstva přidala skvělé individuální umístění naše nejlepší závodnice Jana Hamplová, která jako jednotlivkyně skončila na severní Moravě pátá.

Výborně si poradilas oběma běhy, zopakovala vynikající výšku a kouli, překonala svůj osobní i školní rekord a jako první u nás ve čtyřboji pokořila hranici dvou tisíc bodů. Nejen ona je však součástí naší současné mimořádné generace, která zlatým písmem přepisuje sportovní historii školy.

Mnozí se kromě příkladných školních výsledků pilně a pod výborným vedením věnují svým oddílům, kulturním a zájmovým kroužkům a je neuvěřitelné, jak všestranně a hodnotně ještě zvládnou reprezentovat svou školu a město v tolika soutěžích. Všem zúčastněným patří obrovské uznání za předvedené výkony, přístup k tréninku a sportovní chování. Poděkování náleží též kolegům a trenérům, kteří pomáhají závodníky připravit a vedení školy za obrovskou podporu. Přejeme další, nejen sportovní úspěchy.

za ZŠ Jelínkova 1 Karel Toman