S přáteli chráníme přírodu a vyrábíme v ekodílně

. Publikováno v Projekt Naši přátelé.

V pátek a v sobotu 20. a 21. 5. 2011 proběhlo zatím poslední setkání žáků naší školy s dětmi z 1. Základní školy v polském Ozimku a udělalo tak pomyslnou tečku za aktuálním projektem „S přáteli chráníme přírodu a vyrábíme v ekodílně “, podporovaného fondem Evropské Unie.

Tentokrát jsme naše kamarády pozvali do Rýmařova a podnikli výpravu do okolních lesů, exkurzi do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně a návštěvu historické Ruční papírny ve Velkých Losinách.  Páteční přírodovědnou procházku jsme odstartovali na Lesní správě v Janovicích zajímavou přednáškou, kterou pro nás i s kolegy připravili Ing. Lukáš Vala a Bc. Adam Vitešník a byli nám i fundovanými průvodci na procházce lesem. Tam si také děti zahrály pěknou hru a večer jsme se  všichni sesedli u ohně.

Sobotní návštěvou vodní elektrárny a ruční papírny jsme pak naplnili hlavní motto projektu. Myslím, že nejen výtvarná a literární soutěž, dubnové „eko“ workshopy, ale i naše výpravy do přírody, přednášky a nakonec i zkušenosti, které jsme si navzájem vyměnili, pomohou našim žákům, aby nezapomínali, jak je důležité přírodu a naši planetu Zemi chránit.

Pro všechny účastníky projektu jsme také měli připravený katalog s prácemi dětí, které vyrobily jednak do soutěže, ale i během návštěvy v Ozimku. Všichni se už těšíme na další zajímavá setkání, která by se však nemohla realizovat bez podpory kolegů, vedení Základní školy Rýmařov, Města Rýmařova, polských kolegů, dětí a jejich rodičů a také bez finanční pomoci z fondů EU. Takže – v příštím školním roce opět nashledanou, přátelé!

Petra Mížová, Základní škola Rýmařov