Letošní výlet do polského Ozimku

. Publikováno v Projekt Naši přátelé

Neuvěřitelných osm let, a během nich téměř dvě desítky vzájemných setkání - to je bilance naší dosavadní družby s polskou základní školou v Ozimku.

 

I letos jsme se za žáky z této školy vypravili - a tak třicet dětí rýmařovské „základky“ během pátku 12. června a soboty 13. června naplnilo, jak již bývá zvykem- beze zbytku, připravený pestrý program.

Pátek byl tak trochu pracovní- po příjezdu do Ozimku jsme nejprve na prostranství před družební školou zasadili „Strom přátelství” – přítomen byl i starosta města Ozimku, a také se zavzpomínalo na léta uplynulá. Následovala procházka po městě a exkurze do muzea hutnictví.

Po obědě jsme se vrátili do školy a společně – ve smíšených skupinkách, pracovali na projektech s protidrogovou tématikou a tím se stali, i s našimi kamarády, součástí programu prevence zneužívání návykových látek. Za tuto práci jsme dostali i odměnu- nejen drobné dárky, ale hlavně volné vstupenky do Juraparku v nedalekém Krasejově.

Pak jsme se potřebovali trošku protáhnout a tak nám lekce zumby v tělocvičně přišla vhod. Hodiny letěly a byl čas večeře- tu jsme si ve školní jídelně z připravených surovin sami vyrobili.

Nocovali jsme v hotelu Jowisz na břehu Turawského jezera, kde nás zastihla nejen noc, ale i pořádná bouřka.

Ráno už ale opět bylo velmi krásné počasí, a tak si v jezeře několik otužilců dokonce zaplavalo.

Všichni jsme se ale později vykoupali v Juraparku na pláži, protože den byl opravdu parný.

Jurapark nás opět přivítal novinkou – tentokrát to byl nový pavilon evoluce člověka, s iluzí cestování časem. Při prohlídce prehistorických nalezišť, v tunelu času, v oceanáriu i na pláži nám s polskými kamarády utekl den zase jako ta voda. Přišlo loučení, oběd, nákupy suvenýrů a jelo se domů.

Všichni se teď těšíme, že nás naši přátelé během podzimu na oplátku navštíví v Rýmařově.

Poděkování patří organizačnímu týmu- za polskou stranu paní Gražyně Świercz, za českou pak především Mgr. Kateřině Pallové, Městu Ozimek za „volňásky“ do Juraparku, zúčastněným dětem a také naší škole, která se postarala o kompletní úhradu nákladů spojených s dopravou. Děkujeme!

Kdo chce kouknout na fotky, navštíví fotogalerii.

Nově naleznete pod článkem také pár odkazů, kde se můžete podívat na prezentace fotek tak, jak je pořídili naši polští přátelé a umístili je na webové stránky své školy.

Petra Mížová

http://www.psp1.ozimek.pl/47-z-zycia-szkoly/512-aktualnosci/12500-spacerem-po-miescie.html#ak12500

http://www.psp1.ozimek.pl/47-z-zycia-szkoly/512-aktualnosci/12501-integracyjna-zumba-miedzynarodowa.html#ak12501

http://www.psp1.ozimek.pl/47-z-zycia-szkoly/512-aktualnosci/12506-usmiechniete-kanapki.html#ak12506

http://www.psp1.ozimek.pl/47-z-zycia-szkoly/512-aktualnosci/12513-projekt-profilaktyczny-polsko-czeski.html#ak12513

http://www.psp1.ozimek.pl/47-z-zycia-szkoly/512-aktualnosci/12512-polsko-czeskie-zwiedzanie-juraparku.html#ak12512