Ve čtvrtek 23. května se konají

konzultační hodiny.

Podrobnější informace v levém Menu (Konzultační hodiny) nebo na tomto odkaze:

Konzultační hodiny 2018-2019

Heslo všichni rodiče obdrželi přes elektronickou ŽK.

…a najednou byla škola trošku jiná…

…když šestnáctého dne měsíce května se v odpoledních hodinách stalo uvnitř učeben místní základní školy něco jiného, neobvyklého, snad všemi vítaného.

Znovuobnovený žákovský parlament ve spolupráci s Diakonií ČCE započal svoji letošní aktivní činnost, ve které se žáci rozhodli pomoci našim seniorům v něčem, co jim je velice blízké, s čím jsou denně v kontaktu, bez čeho si nedovedou představit ani malou chvíli svých životů.

Zpřístupnit práci s moderními technologiemi těm, kteří ve svém bohatém životě jistě zažili mnohé, ale rozvoj těchto nových výdobytků doby přišel až v době, kdy se mnozí z nich začali oddávat zaslouženému odpočinku a neměli tedy dostatek příležitostí začít pracovat a komunikovat s těmi všemi maily, Googly, Facebooky, Twitry a objevy nově vznikajícími. A pokaždé mladým tolik potřebnými.

A tak se žáci a senioři sešli v počítačové učebně, aby se pustili do společné práce, která jim současně byla i zábavou. Možná jen prvotní ostych zapříčinil, že první lekce se zúčastnily jen tři zájemkyně. Tím cennější je ale jejich odvaha a upřímný zájem o počítačové zasvěcení. Vždy jeden současný žák se tak změnil v lektora a ti, kteří mají tolik životních zkušeností, se stali žáky se všemi otázkami, které je budou lépe provádět světem klávesnic, monitorů a všeho uvnitř ukrytého.

Bylo až pozoruhodné pozorovat žáky, s jakým zaujetím a trpělivostí předávali vše jim už dávno známé. A na druhé straně tiše pozorovat, jak lidé často starší o generace poslouchají, dokonce si dělají poznámky a nakonec se těší na další lekci, kde se budou opět moci dozvědět, jak například posílat fotky, pustit si písničky, podívat se na oblíbené filmy. Aby v tu chvíli možná zcela opustili svoje každodenní starosti. Byli prostě krásně odvážní.

Vždyť toto počítačové setkání nebylo jen o počítačích samotných, ale především o ochotě komunikovat, naslouchat…vlastně jen obyčejně být. Bez ohledu na věk, zájmy, skutečnosti rozdělující je na dvě vzácně se v ten správný okamžik shodující se skupiny.

A na závěr nezbývá než všem účastníkům ještě jednou poděkovat, smeknout před jejich nadšením pověstný klobouk a těšit se na další setkání nad technologiemi dneška. Nad technologiemi patřícími všem bez ohledu na data narození.

Mgr. Ivo Janoušek

„Pes, kterého uzdravíš, tě nikdy nekousne. To je hlavní rozdíl mezi zvířetem a člověkem.“ Mark Twain