Spřátelené weby
Přihlášení

Přihlášení

Počet zobrazených článků
782590

Info

Základní škola Rýmařov,

Jelínkova1, okres Bruntál

Příspěvková organizace

Jelínkova 1

795 01 Rýmařov

Telefon: 554 255 111

IČO: 00852635

DIČ: CZ00852635

ID Datové schránky: u57huji

Elektronická podatelna: 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Plakátek

…a najednou byla škola trošku jiná…

…když šestnáctého dne měsíce května se v odpoledních hodinách stalo uvnitř učeben místní základní školy něco jiného, neobvyklého, snad všemi vítaného.

Znovuobnovený žákovský parlament ve spolupráci s Diakonií ČCE započal svoji letošní aktivní činnost, ve které se žáci rozhodli pomoci našim seniorům v něčem, co jim je velice blízké, s čím jsou denně v kontaktu, bez čeho si nedovedou představit ani malou chvíli svých životů.

Zpřístupnit práci s moderními technologiemi těm, kteří ve svém bohatém životě jistě zažili mnohé, ale rozvoj těchto nových výdobytků doby přišel až v době, kdy se mnozí z nich začali oddávat zaslouženému odpočinku a neměli tedy dostatek příležitostí začít pracovat a komunikovat s těmi všemi maily, Googly, Facebooky, Twitry a objevy nově vznikajícími. A pokaždé mladým tolik potřebnými.

A tak se žáci a senioři sešli v počítačové učebně, aby se pustili do společné práce, která jim současně byla i zábavou. Možná jen prvotní ostych zapříčinil, že první lekce se zúčastnily jen tři zájemkyně. Tím cennější je ale jejich odvaha a upřímný zájem o počítačové zasvěcení. Vždy jeden současný žák se tak změnil v lektora a ti, kteří mají tolik životních zkušeností, se stali žáky se všemi otázkami, které je budou lépe provádět světem klávesnic, monitorů a všeho uvnitř ukrytého.

Bylo až pozoruhodné pozorovat žáky, s jakým zaujetím a trpělivostí předávali vše jim už dávno známé. A na druhé straně tiše pozorovat, jak lidé často starší o generace poslouchají, dokonce si dělají poznámky a nakonec se těší na další lekci, kde se budou opět moci dozvědět, jak například posílat fotky, pustit si písničky, podívat se na oblíbené filmy. Aby v tu chvíli možná zcela opustili svoje každodenní starosti. Byli prostě krásně odvážní.

Vždyť toto počítačové setkání nebylo jen o počítačích samotných, ale především o ochotě komunikovat, naslouchat…vlastně jen obyčejně být. Bez ohledu na věk, zájmy, skutečnosti rozdělující je na dvě vzácně se v ten správný okamžik shodující se skupiny.

A na závěr nezbývá než všem účastníkům ještě jednou poděkovat, smeknout před jejich nadšením pověstný klobouk a těšit se na další setkání nad technologiemi dneška. Nad technologiemi patřícími všem bez ohledu na data narození.

Mgr. Ivo Janoušek

Multimediální učebna

Jste zde:
„Pes, kterého uzdravíš, tě nikdy nekousne. To je hlavní rozdíl mezi zvířetem a člověkem.“ Mark Twain