Recitační soutěž

. Publikováno v Školní soutěže.

Prvního března letošního roku se uskutečnilo na naší základní škole další kolo recitační soutěže. Přestože počasí  vybízelo slunečními paprsky k pobytu mimo školní budovu, dvaadvacet žáků druhého stupně neváhalo, aby se zúčastnilo tohoto klání, které mohlo se vzdáleně podobat starověkým oslavám boha Poseidona, kde recitace byla rovna disciplínám sportovním.

Na rozdíl od předchozích ročníků  byli žáci rozděleni do tří kategorií, které odpovídaly jednotlivým ročníkům. Jako je již tradicí, žáci devátých ročníků asi nechtějí poukazovat na své recitační umění v budově školy a raději tedy opěvují krásy  světa romanticky v hloubi luhů a hájů, což však úrovni letošního ročníku na kvalitě rozhodně neubralo. Proto také porota složená z vyučujících jazyka českého měla ve chvílích celkového hodnocení nelehkou úlohu a chvílemi bylo hodnocení jednotlivých účinkujících podobno lítému boji, který však nakonec vedl k téměř jednoznačnému závěru a výsledky nakonec odpovídaly svědomí všech přítomných hodnotitelů.

V kategorii 6. ročníků jednoznačně a s přehledem zvítězila Alexandra Glacnerová, druhé místo si vyrecitovala Michaela Ludvarová a na místě třetím se umístila současně Michaela Gromusová a Adéla Kovaříková. Pro druhou kategorii žáků 7. ročníku se stala vítězkou Nela Bruntsvyková, druhé místo patřilo Ivaně Hořínkové a o třetí místo se opět rozdělili dva žáci, kterými byli Jan Baran a Markéta Kročilová.

V kategorii 8. ročníků letos došlo k naprosto unikátní situaci, protože třetí místo nakonec obsadila žákyně, která recitovala svoji vlastní báseň, na což musela porota v závěrečném resumé samozřejmě kladně reagovat.

Ale hezky postupně. První místo zaslouženě patřilo Sáře Šmaterové, za ní na pomyslnou bednu vítězů vystoupily recitátorky Helena Továrkova a Petra Holnová. Třetí místo tedy patřilo autorce vlastní poezie ve zcela ojedinělém a osobitém podání Adéle Ospalé.

Ještě jednou bych chtěl na závěr poděkovat všem účinkujícím a doufám, že i příští ročník bude alespoň tak úspěšný, jako byl úspěšný i ten letošní.

Mgr. Ivo Janoušek