V recitaci kromě zážitků také postup do krajského kola

. Publikováno v Školní soutěže.

V pondělí 20. března se vítězové jednotlivých kategorií školního kola recitační soutěže zúčastnili kola okresního, které se pravidelně koná v SVČ Méďa v Krnově.

Na cestu se tak vydali z druhého stupně Alexandra Glacnerová, Nela Bruntsvyková a Sára Šmaterová, z nižšího stupně pak do Krnova cestovali Šimon Kroutil a Stella Šmaterová. Všichni tak podstoupili zcela novou zkušenost, která všem místním recitátorům nastavila zrcadlo skutečnosti, že vítězové školního kola to mají na okresní úrovni velmi těžké. Přes to všechno si dokázal Šimon Kroutil svým druhým místem vybojovat postup do ostravského krajského kola.

Všichni ostatní podali také výkon, který si zaslouží pochválit, ale do dalšího ročníku bude potřeba vstoupit se zcela novou strategií přípravy, která by mohla šance na úspěch výrazně zvýšit. Ale nač předbíhat. Na začátku celé soutěže měli všichni zúčastnění hlasovou rozcvičku, která měla za úkol mnohé z nich zbavit alespoň z části nervozity, která je na takovéto přehlídce jistě u každého přítomná a nezbytná.

Pak byli recitátoři rozděleni do jednotlivých kategorií a pod dohledem tří přísných porotců vše mohlo začít. Tohle krnovské kolo bylo skutečně přehlídkou skvělých recitátorů a zvláště v nejstarší kategorii byla některá vystoupení s ukázkami prózy někde na hranici přijímacích zkoušek na školy zabývající se přípravou studentů, budoucích herců. A vítězka právě této kategorie byla opravdu svým výrazem neskutečně přesvědčivá.

Snad bude tedy tato první konfrontace školních recitátorů dobrou zkušeností a dobrým hnacím motorem pro některý z dalších ročníků, které budou žákům otevřeny. Všem, kteří se recitace zúčastnili ve školním i okresním kole tedy ještě jednou děkuji za účast a přeji jim v této dozajista hezké zálibě mnoho a mnoho hezkých chvil a dále pak i úspěchů a radosti, které jim vždy budou milou vzpomínkou.

Mgr. Ivo Janoušek