Medlovský cross 2017

Po dvouleté odmlce, v loňském roce způsobené mimořádnou nepřízní počasí se konal 14. ročník jednoho z nejzajímavějších školních běžeckých závodů v okolí. Medlovský cross, přichystaný ZŠ a MŠ Medlov se pořádá v areálu malebného lesoparku Skalky, kdysi známé cyklokrosové tratě.

Soutěží spolu dvanáctičlenná družstva, skládající se ze šesti dívek a šesti chlapců, vždy tři mladší a tři starší v kategorii. O výsledku rozhoduje součet bodů podle umístění běžců. Závodů se účastní především školy z Uničovska, ZŠ Jelínkova je pravidelně zvána od roku 2012 a již třikrát se jí zde podařilo zvítězit a na rok si vystavit velký putovní pohár se štítky jmen vítězů jednotlivých ročníků. Letos se sem naposledy vydaly starší dívky a několikanásobné účastnice Kateřina Furiková a Karolína Ryšková, doplněné Kateřinou Horňáčkovou, za mladší dívky pak Jana Batoušková, Vivian Pospíšilová a Veronika Švehlová. Mladší hochy reprezentovali Ondřej Baslar, Tomáš Sedlář a František Sázel, starší kluci bojovali v sestavě Jan Tihelka, Lukáš Vyroubal a Jan Kovář.

V každé ze čtyř kategorií soupeří 24-30 běžců. Závod vede okruhem dlouhým 750 m, většinou rovinky, mírná stoupání a seběhy s více či méně pevným podkladem, ovšem nejatraktivnější pasáží je drásavý výběh z rokle, tradičně notně rozbahněný, klouzavý a ze shora obsazený povzbuzujícími fanoušky. Mladší dívky běžely okruhy dva, mladší kluci tři, starší dívky také tři a starší hoši absolvovali trať i s roklí celkem pětkrát. Vivian, Veronika a Jana doběhly na čtvrtém, pátém a devátém místě, kategorii starších dívek vyhrála Kateřina Horňáčková, Karolína Ryšková Kateřina Furiková skončily čtvrtá a šestá. Ondra Baslar přesvědčivě zvítězil mezi mladšími hochy, následován druhým Fandou Sázelem a osmým Tomem Sedlářem.

Všechny síly ze sebe museli vydat starší kluci, třetí v kategorii doběhl běžecký objev letošní sezóny Honza Kovář, Honza Tihelka sedmý a na třináctém místě srdnatě dokončil závod Lukáš Vyroubal. Svým výkonem zpečetili vynikající výsledek celého družstva a znovu obhájili putovní pohár, na jehož podstavci se počtvrté objeví jméno Rýmařova. Za výborný výsledek na namáhavé trati a v nevlídném počasí (obojí však ke krosovým běhům patří) všem závodníkům děkujeme a přejeme hodně štěstí i příští rok v jubilejním patnáctém ročníku.

za ZŠ Jelínkova Karel Toman