Krajské kolo Odznaku všestrannosti olympijských vítězů

Vydařené tažení ZŠ Jelínkova letošní sportovní sezónou vyvrcholilo ojedinělým a fantastickým úspěchem v podobě vítězství na krajském finále soutěže OVOV pořádaného začátkem června na rozpáleném stadionu ZŠ M. Kudeříkové v Havířově.

Severní Morava je známá svou atletickou kvalitou a líhní talentů a konkurence zde je obrovská. Celkově čtvrtý, ale tentokráte poprvé přímý postup Rýmařova na republikové finále v Praze však popřel papírové předpoklady a přerušil dlouhodobou nadvládu elitních sportovních škol v Moravskoslezském kraji.

Náročná a zodpovědná příprava doma, v tělocvičně i na stadionu za každého počasí, sjednocené úsilí učitelů tělesné výchovy, trenérů a vedoucích oddílů, podpora vedení školy a rodičů, na poměry v regionu mimořádné sportovní zázemí naší školy i města a především neuvěřitelné nasazení v den závodu, to vše vyneslo naše družstvo i jednotlivce před taková jména, jako jsou ZŠ Englišova a ZŠ Dr. Edvarda Beneše z Opavy, fotbalová ZŠ Opava Kylešovice, domácí atletická bašta Havířov, ZŠ Frenštát pod Radhoštěm a další.
Letošní krajské kolo pro 12 škol proběhlo formou sedmiboje, který zahrnoval běh na 60m, skok daleký, dvouminutové přeskoky přes švihadlo, lehy-sedy a shyby na šikmé lavici, hod míčkem a volitelnou disciplínu - běh na 1000m nebo dvouminutový dribling s basketbalovým míčem. U opakovacích silových disciplín často hraje roli benevolence organizátorů a rozhodčích což nezřídka vede k neúměrným bodovým ziskům, které převálcují i výborné atletické výkony.
Ohromné republikové finále je pro všechny školy neskutečným lákadlem a nezřídka je k vidění snaha protlačit se k vrcholu za každou cenu. Tentokráte však pořadatelé nasadili nesmlouvavé a výborně instruované rozhodčí z řad krajského oddělení Policie ČR, kteří odvedli precizní práci a netolerovali sebemenší odchylky od pravidel, což bylo pro naše poctivce spolu s celkovým vítězstvím velkým zadostiučiněním.
Nejen pro ně, ale po letech i pro další menší školu z okresu Bruntál, ZŠ Zátor, která i přes mnohem skromnější možnosti na svých svěřencích všestranně pracuje a skončila v kraji třetí. Výsledkem družstva Rýmařova (Jana Hamplová, Kateřina Furiková, Karolína Ryšková, Tereza Šulíková, Natálie Lachnitová, Jan Jablončík, Aleš Vaňous, Tomáš Nebes, Michal Pastyřík) tedy byla zlatá medaile za celkový zisk 27 731 bodů, a náskok o více než tisíc bodů před opavským sportovním speciálem z Englišovky.
Někteří členové družstva zabodovali i jako jednotlivci a ve svých věkových kategoriích se umístili jako bronzoví Jan Jablončík a Patrik Král, se stříbrem Natálie Lachnitová, Kateřina Furiková a Matyas Schwarz a zlaté medaile se houpaly na krku Janě Hamplové, Tereze Šulíkové a Karolíně Ryškové. Výpravu doplňovali Jan Tihelka, Matěj Papaj a Helena Továrková.
Ocenění a gratulace přijalinaši závodníci z rukou zakladatele soutěže OVOV, olympijského šampiona v desetiboji z Barcelony Roberta Změlíka, havířovské rodačky, olympioničky a mistryně světa v trojskoku Šárky Kašpárkové a dalších významných osobností.
S blížícím se koncem školního roku si všichni užijí zasloužený odpočinek a přes prázdniny se budou intenzivně připravovat na pražské finále, kde se znova uvedou kvalitními výkony. Ještě jednou děkujeme soutěžícím za výbornou reprezentaci školy a města a všem kolegům, kteří se podíleli na jejich přípravě,
Karel Toman, ZŠ Jelínkova