Republikové finále OVOV 2014

Pouze pět škol z celé republiky se může pochlubit účastí na všech velkých finále Odznaku všestrannosti olympijských vítězů a jednou z nich je i Základní škola Rýmařov.

Půlkulatý pátý ročník velmi náročné, ale čím dál populárnější soutěže atletických šampionů Roberta Změlíka a Romana Šebrleho se tentokrát konal na slavném stadionu Juliska sportovního klubu Dukla. Celé republikové finále proběhlo jako obvykle dvoudenním desetibojařským kláním dětí a učitelů za účasti pořadatelů a rozhodčích z řad Armády a Policie ČR, známých osobností a mnoha sportovních legend.

Při slavnostním nástupu vytvořili závodníci, doprovod i pořadatelé na stadionu nejen obří logo OVOV, ale také symbolické olympijské kruhy a soutěž zahájila úvodním slovem jedenáctinásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská. Nejvzácnějším hostem letošního ročníku se stala Dana Zátopková, medailistka z Olympijských her v Londýně v roce 1948.

Závodu se zúčastnilo 39 domácích a 4 zahraniční družstva, spolu s jednotlivci přes 600 dětí! Většina závodících představuje ve své věkové kategorii výkvět českých a moravských sportovních škol a samotná přítomnost na této akci představuje obrovský úspěch. Počet škol, které se do projektu OVOV zapojily totiž letos přesáhl 2000.

Během prvního dne se měřily síly v běhu na 60 m, v hodu medicinbalem, skoku dalekém, ve shybech a přeskocích přes švihadlo. Druhý den začal trojskokem, pokračoval dvouminutovým klikováním a lehy-sedy, následoval hod míčkem a v závěrečné disciplíně si závodníci zvolili mezi během na 1000 m, dvouminutovým driblinkem a plaváním. Celý podnik doprovázelo horké, ale přesto nádherné počasí i bohatý doprovodný program a autogramiáda nejslavnějších českých sportovců.

K shlédnutí byly Hudba Hradní stráže, seskoky padákem a akrobatický let vrtulníku, ukázky z výcviku psovodů a bojových umění, skoky na velké trampolíně, práce záchranářů ve výškách, Rope Skipping, sportovní exhibice Roberta Změlíka a jeho hostů a celý stadion mohl tančit s instruktorkami Zumby, při které se naše děvčata v první řadě vždy cítí jako ryby ve vodě. Výborný a vyčerpávající výkon družstva ve složení Michal Pastyřík, Aleš Vaňous, Tomáš Nebes, Jan Jablončík , Karolína Ryšková, Kateřina Furiková, Natálie Lachnitová a Jana Hamplová přinesl Rýmařovu skvělé, celkově sedmé místo v republice.

Jana Hamplová individuálně vybojovala mezi dívkami ročníku 2001 nepopulární, ale na republikové úrovni fantastickou čtvrtou pozici. Tereza Šulíková se v kategorii jednotlivců stala šestou nejlepší mezi dívkami ročníku 2003.
Celá tréninková skupina se připravovala i o prázdninách, absolvovala několik třídenních soustředění za každého počasí a přípravný závod. Zaslouženou odměnou našim unaveným sportovcům bylo nejen umístění a sportovní výbava od pořadatelů, navštívili také pražskou hvězdárnu na Petříně a akvapark Aquapallace v Čestlicích.

Týmu OVOV patří ohromné uznání za organizačně i finančně nesmírně náročný projekt, jehož hlavním cílem je vrátit mládež k pohybu, slušnosti a čestnému jednání.

Naší výpravě, kterou doprovázeli učitelé tělesné výchovy a zároveň trenéři Romana Furiková a Miloslav Slouka a rodiče, kteří byli ochotni přicestovat a povzbuzovat, je třeba poděkovat za mimořádně hodnotnou reprezentaci školy a města.

Kvalifikace OVOV pro rok 2014 proběhne začátkem května příštího roku okresními koly, z nichž jedno bude uspořádáno na domácí půdě Rýmařova. I když je konkurence čím dál početnější a silnější, naše závodníky neopouští chuť trénovat a bojovat o velké finále i pošesté.

za ZŠ Jelínkova 1 Karel Toman