Krásné zážitky

. Publikováno v Projekt Naši přátelé.

Krásné zážitky čekaly na dvacet dětí naší školy (žáky většinou čtvrtých a pátých tříd) v sobotu 16.6. v polském Krasejově, v Juraparku, kam jsme se vydali v rámci  „ 1. společných oslav MDD“ , - projektu EU,  jehož partnerem se stalo také Město Rýmařov.

Polští přátelé z partnerského města Ozimku nejen pro nás, (projektu se zúčastnila i další moravská města, např. Přerov) připravili nejprve pestrobarevné přivítání v podobě vystoupení mažoretek a parádu dechového orchestru z tamní střední námořní školy a pak se již děti, ve společnosti stejně starých kamarádů z 1. základní školy v Ozimku, věnovaly bohatému programu.

Nejprve se soutěžilo v česko- polské písničce o přátelství, ta vítězná se pak stala symbolickou „hymnou“ našeho setkání.  Poté jsme si užili  kolotočů, housenkové dráhy, někteří i autíček, tobogánu,  koupání u jezera (přišlo v parném dni opravdu vhod), rukodělek – preparování kůstek, malování makety dinosaura, skákání na trampolíně a po chutném obědě prohlídku celého rozsáhlého dinoparku s více než 200 maket praobyvatel  naší planety s průvodcem a tlumočníkem.

Nechyběl ani pověstný tunel času, kde jsme pohodlně usazeni  ve vláčku  sledovali projekci o teorii velkého třesku a vzniku našeho vesmíru.    Před projekční stěnou je instalována spousta artefaktů, prarostlin a maket fosilií rozličných barev i tvarů,  jež  umocňují celkový dojem.

Třešinkou na dortu bylo Oceanárium- pomocí 3D brýlí jsme viděli živočichy v praoceánu, předchůdce žraloků, želv i krokodýlů, tak živě a sugestivně, že závěrečný trik se sklem“ proraženým“ obří tlamou pražraloka, navíc doprovázený třesením podlahy a ledovou sprškou,  mnohé citlivější povahy opravdu vyděsil.

Na závěr si děti společně „zařádily“ na plácku zábavy,  protáhly se opičí dráhou a po chutné večeři a společném fotu se musely bohužel rozloučit.

Dětem přeji, aby se tato tradice společných oslav jejich dne ujala a ještě mnohokrát se mohla v budoucnu opakovat,  polským organizátorům pak děkuji za skvěle připravenou a zorganizovanou akci, rodičům a dětem za účast a kolegům a vedení základní školy za podporu a pomoc!

Petra Mížová