Ohlédnutí za šibřinkami

. Publikováno v Školní akce.

V pátek, dne 16. 11. 2012, uspořádala naše škola první ročník šibřinek, ale vy možná nevíte, co to šibřinky jsou…. Snad každý již dnes zná význam slov ples, bál, karneval, merenda… Existuje však ještě další slovo, které se jako označení taneční zábavy objevuje méně často, ale je tak výrazné, že když už se objeví, určitě vzbudí zájem a otázky po jeho původu. To slovo zní šibřinky.

Šibřinky - ve staré mluvě české (z napodobení vrabčího hlasu) tolik jako frašky, žerty, šašky neb kudrlinky… V současném slovníku spisovného jazyka českého se pak dočteme, že šibřinky jsou " maškarní zábava s určitým tematickým rázem" a jako příklady se tu uvádějí spojení "hasičské" a "sokolské" šibřinky. Šibřiti se, tedy znamená starší češtinou veseliti se .

Šibřinky jsou sice zábavou původně sokolskou, jisté však je, že se v mnoha našich městech a obcích dodnes (a v některých dokonce bez přerušení tradice), tyto maškarní bály pořádají.

Na závěr je vždy vyhlášen nejhezčí a nejzajímavější kostým. Předem je vyhlášen „ráz“ šibřinek, což je v podstatě téma, které pak maskovaní návštěvníci musí dodržet.

Naším letošním tématem byl „Velký kočičí mejdan“ a vy se můžete na fotkách podívat, jak se účastníkům masky povedly. Já myslím, že velmi! Kromě kočičích masek, čekala na návštěvníky také tradiční diskotéka našeho oblíbeného DJ Gepyho, soutěže v kočičích zvycích- lov na myšku, přenášení koťat, motání klubíček a další. Masky byly u vchodu uvítány stylovým welcome drinkem (jahodovým koktejlem) a rozdávaly se kočičí hlavy, celé k snědku- byly totiž z perníku!

Děkuji organizačnímu štábu za uspořádání vcelku vydařeného prvního ročníku a přeji šibřinkám stále více spokojených návštěvníků!

Petra Mížová{oziogallery 172}