Kytice v Opavě

. Publikováno v Školní akce

Podzimní čas, ač zalitý sluncem, pravděpodobně nevyzývá ke sběru čerstvě rozkvetlé kytice, ale opavské divadlo dalo nabídku stovce našich žáků spatřit jevištní zpracování televizní podoby  Erbenovy Kytice, kterou mnozí mohou znát zatím jen z filmové podoby v režii F. A. Brabce. Zde se pak nabídla žákům zkušenost porovnat realizaci s pomocí moderní filmové techniky a jakési osobnější až intimní podoby ztvárněné na prknech znamenajících svět.

 

Štědrý den, Svatební košile, Zlatý kolovrat, Polednice, Vodník. Těchto pět příběhů otevřelo svět magických dějů, které v některých okamžicích mají blízko téměř až k hororům vyjadřujícím bytostný pocit člověka a jeho přesvědčení o nevyhnutelnosti osudu ve smyslu, co má se stát, tak se nakonec stejně stane.

Tragičnost jednotlivých básní byla například ve Zlatém kolovratu promíchána s okamžiky téměř blížícími se podivným moderním pohádkám a původní Erbenův rozsáhlý text byl vylepšen i myšlenkami nepůvodními, což mělo až humorný nádech, a které často vyvolaly exploze smíchu. Až jako natahování hadrového panáka vypadlo, když tělo naší Dory zbavovaly matka se sestrou rukou a noh, které táhly se přes půl jeviště. Ale jako celek, myslím si, i tyto neobvyklé scény neznehodnotily tragické vyznění tohoto příběhu.

A snad tedy první podzimní mrazíky spalující hlavičky květů, ač den je zalitý sluncem, byly

pověstným otevření dveří dalšímu z řady divadelních představení, které v letošním školní roce jsou pro žáky naší základní školy ještě připraveny.

 Mgr. Ivo Janoušek