Naše družba má výročí

. Publikováno v Projekt Naši přátelé

Letošní setkání českých a polských dětí na půdě První základní školy v Ozimku, které se již tradičně odehrálo v červnu, se neslo ve velice svátečním duchu.

V roce 2017 totiž dovršujeme deset let našich vzájemných setkání, a že jich za ta léta bylo nepočítaně. Slavnostní ráz toho letošního byl podtržen i účastí našeho pana ředitele, který se tak mohl osobně seznámit nejen s Ozimkem a naší družební školou, ale také s ředitelkou polské školy a s představiteli města. Setkání přišli podpořit a pozdravit rovněž zástupci komisí, jmenovitě Komise pro mezinárodní partnerství, Komise pro vzdělávání a integraci a další osobnosti společenského života, včetně ředitele krasejovského Juraparku.

Tito všichni hosté se ve vyzdobené tělocvičně PSP zúčastnili nejprve programu na uvítanou, který připravili děti – tančila se skočná polka, zpívalo se i recitovalo, prezentovaly se fotky z let minulých, a v závěru programu zazněla dokonce i hymna Evropské unie, Óda na radost (v komorním nastudování českých hudebnic Mgr. Kateřiny Pallové a Nely Brulíkové).

Děti nám kromě připraveného programu předvedly i svou optimistickou školní hymnu, zazněla mnohá poděkování a byly předány květiny a dárky.

Tuto část dne jsme společně s oficiálními hosty uzavřeli slavnostním obědem, po kterém jsme se prošli městem a schladili nejednou zmrzlinou.

Odpoledne, jak již bývá zvykem, jsme opět tvořili ve smíšených česko-polských párech projekty, jež byly zaměřené na prevenci proti (nejen drogovým) závislostem.

Za tuto práci děti dostaly odměnu – volné vstupenky do Juraparku v nedalekém Krasejově, kam jsme se chystali v sobotu.

Páteční společný program jsme zakončili sportovními hrami v tělocvičně i na školním hřišti. Zatímco děti se bavily, probíhalo neformální setkání ředitelů našich škol, kde se srovnávaly oba školní systémy, a došlo i na porovnávání školního života obou našich škol (dozvěděli jsme se například, že v místní škole již několik let nikdo „nepropadá“ a nejlepší známka je prostě šestka).

Nocovat jsme odjeli do Juraparku, do hotelu, který je umístěn v patře futuristické budovy Pavilónu evoluce člověka, kde jsme se po večeři mohli vyřádit přímo v areálu  Juraparku na plácku zábavy, který nám byl výjimečně zpřístupněn, ačkoliv bylo dávno po zavírací době…(Takže jsme se cítili jako opravdoví VIP hosté a užili si VIP večer.)

Sobota nás sice vítala opět velmi krásným počasím, to se však během naší prohlídky Pavilonu evoluce člověka proměnilo na velmi deštivé. Než jsme ale projeli tunelem času (to už zase společně s našimi polskými kamarády) a prohlédli si oceanárium, umoudřilo se natolik, že jsme prohlídku celého parku i s budovou prvotních vykopávek mohli absolvovat již pod slunečnou oblohou. Celý den jsme také lovili selfie s dinosaurem, abychom se mohli zúčastnit soutěže, kterou pro nás připravila jako vždy výborná a nápaditá paní Grażyna Świercz.

Nejvíce nám ale čas utíkal na pláži s oblíbenými atrakcemi – obří houpačkou, kolotočem a housenkovou dráhou.

Po obědě jsme ještě zavítali do 5D kina, nakupovali suvenýry, bavili se v lanovém centru a na trampolínách, ale pak se již museli loučit. Bylo to krásné a děkujeme!

Také se těšíme, až nás naši přátelé na oplátku navštíví v Rýmařově a budeme jim moci ukázat hezká místa našeho kraje a připravit jim zajímavý program.

Mé poděkování patří organizačnímu týmu, tentokrát především Mgr. Kateřině Pallové, která si vzala na starost celou letošní organizaci, panu řediteli Mgr. Miloslavu Horkému, za to, že přijal pozvání polských přátel a zúčastnil se našeho jubilejního družebního zájezdu, čímž podtrhnul vážnost vzájemného partnerství našich škol, kolegovi Mgr. Ivovi Hoferovi za spolupráci a fotodokumentaci, Městu Ozimek za „volňásky“ do Juraparku a mnohaletou, čím dále vydatnější podporu našich přátelských projektů, paní Grażyně Świercz nejen za dokonalou přípravu bohatého programu a samozřejmě také zúčastněným dětem a jejich rodičům, ale i vedení naší školy, za vstřícnost a velkou (nejen)finanční podporu. Děkujeme!

Petra Mížová

DALŠÍ FOTO Z POLSKÉHO OZIMKU

DALŠÍ FOTO Z POLSKÉHO OZIMKU B

 

 

Připojuji opět odkaz, kde se můžete podívat na prezentace fotek tak, jak je pořídili naši polští přátelé a umístili je na webové stránky své školy:

http://www.psp1.ozimek.pl/47-z-zycia-szkoly/512-aktualnosci/18156-10-lat-razem-psp-nr-1-ozimek-zakladni-skola-rymarov.html#ak18156

http://www.psp1.ozimek.pl/47-z-zycia-szkoly/512-aktualnosci/18155-czescy-goscie-w-jedynce.html#ak18155

http://www.psp1.ozimek.pl/47-z-zycia-szkoly/512-aktualnosci/18157-z-przyjaciolmi-nawet-w-deszczu-jest-fajnie.html#ak18157