Nové telefony na třídní učitele

Vážení rodiče a žáci,
vezměte prosím v patrnost, že došlo ke změně služebních telefonních čísel na třídní uřitele, tabulku naleznete zde: Nová telefonní čísla
 
 

Zákaz mobilů ve škole i školní jídelně

Zákaz mobilů ve škole i školní jídelně platí od 1. května 2024

Podrobnosti ve Školním řádu

 

Seznam přijatých prvňáčků

Výuka na zámku? Proč ne?

. Publikováno v Školní akce.

IMG 0062Žákům na základní škole je potřeba občas zpestřit učení nějakou novou aktivitou, kterou si třeba nikdy nevyzkoušeli. Nejde jen o to, aby učitelům nezazlívali, že jsou jejich hodiny nudné či obtížné. Především jde o jejich přirozený rozvoj, protože když se dějí věci pro jednou jinak, nejedna zvědavá dětská hlavička si musí přiznat, jak je to vlastně fajn, a to ani netuší, že je nenápadně a účelně rozvíjena.

 Na rýmařovské základní škole se tedy rozhodlo, že se skupina žáků osmého ročníku bude vzdělávat jedno dopoledne v odlišném a neobvyklém prostředí. Jako ideální místo k tomuto účelu byl vybrán zámek v nedalekých Janovicích. Sešli se tedy jeden učitel s jednou kastelánkou, dali hlavy dohromady a připravili pro žáky hravé, zábavné a přitom inspirativní a vzděláním nabyté dopoledne.

V úterý 24. května předpověď počasí slibovala déšť, ovšem pedagogické nebe tomu chtělo, že se na pár hodin počasí umoudřilo, aby mohli žáci přejít ze školy procházkou na zámek. Tu již byli očekáváni paní kastelánkou Markétou Janákovou a její kolegyní Kristýnou Schmidovou, které měly již vše nachystané pro následující aktivity. Žáci se rozdělili do čtyř pracovních skupin, rozdělili si role a mohli se tak vrhnout do plnění úkolů, které na ně čekaly. Nejen že se mohli podívat do tajemných míst a zákoutí zámku, která mnozí z nich jen tak nenavštíví, ale ještě si zde mohli vyzkoušet nové role, které jim byly osudem, pedagogem a losem předurčeny.

IMG 0014

Jedna skupina se tedy proměnila v historické postavy, které nečekalo nic hezkého. Děti měly totiž ztvárnit dramatickou scénkou slavný atentát v Sarajevu, jež poměrně úzce souvisí mimo jiné i s historií janovického zámku. Právě zde totiž parkovával onen kulkou proděravělý osudný vůz, jenž následníka trůnu vezl, i s jeho majitelem panem hrabětem Františkem Harrachem.

Další část dětí se ponořila do reality kuřáckého salónu. Ne snad, že by si sem přišli žáci vyzkoušet, jaké to je požívat tabákové výrobky z 19. století. Stali se tentokrát interiérovými architekty, kteří měli za úkol místnost vybavit nábytkem a představit jako zámečtí průvodci svůj výsledek, což se jim dařilo velmi úspěšně.

Někteří žáci pak změnili své profese na restaurátory, architekty a stavitele, protože dostali za úkol seznámit se s vnější podobou zámku a najít různé mnohé zajímavosti, jež lze zde spatřit.

IMG 0057

Na zámku v Janovicích také v těchto dnech probíhá krásná výstava Kraj!na. Ta se pak stala dalším stanovištěm, které měly možnost děti probádat, a tak se seznámit s proměnami krajiny, biodiverzitou, zemědělským využitím, ekologií atd. Zkrátka žáci poznali, že nejen z displejů a obrazovek živ je člověk. Výstava Kraj!na bude na zámku k vidění až do 31. 10. 2022 a určitě stojí za návštěvu nejen dětí školou povinných, ale i obyčejných smrtelníků.

Na závěr krásného a nečekaně sluncem zalitého dopoledne si jednotlivé skupiny své práce vyhodnotily a nakreslily si své erby, jež mnohdy překvapily svou originalitou. Celé dopoledne bylo na dětech vidět, že akce splnila svůj účel. Jejich zaujaté tváře, gestikulace, mnohdy zapálené debaty, a to i u těch, kteří obyčejně ve školních lavicích výuku příliš neprožívají, dělaly radost dospělému osazenstvu.

IMG 0060

Poté, co se děti vrátily zpět do města, se opět spustil z nebe déšť, aby celý výukový projekt hezky zarámoval. Ale to už nijak nebránilo, aby osmákům zůstaly příjemné vzpomínky na netradiční hravé dopoledne a nejen ty. Mnozí si totiž odnesli i nové cenné znalosti o místě, které je vlastně součástí jejich domova či rodného kraje. Velké poděkování proto patří především Markétě Janákové za přípravu projektové výuky a nachystání prostor zámku na hordu zvědavých dětí, Kristýně Schmidové a Marcele Božákové pak za pomoc s jednotlivými aktivitami. A ve škole se nyní může rozvinout debata, zda tuto úspěšnou akci nezopakovat v dobách budoucích.

Mgr. Lukáš Krumpolec

 

DALŠÍ FOTO